מסלול:

תשואה מצטברת

כל מה שחשוב לדעת על קופות גמל תשואות


שתף:

קופת גמל נחשבת לאפיק השקעה חדש יחסית, כיוון שרק בשנת 2016 לאחר שינוי חקיקה, ניתן היה להתחיל להפקיד כספים בקופות גמל לצרכי צבירה של הון. ההנחה היא כי תשואות אופציונליות של קופות גמל להשקעה, בתוספת ההטבות השונות שהן נושאות בחובן ובפרט הטבות מס והיכולת למשוך את הכספים שנצברו בכל עת, יהפכו למוקד משיכה עבור משקיעים רבים. למרות היתרונות הרבים שבאפיק זה, משקיעים צריכים לקחת בחשבון את אורך הרוח שיידרש מהם, על מנת לראות את התמורות בקופת הגמל שלהם ואת האופן שבו התשואה האפשרית אכן באה לידי ביטוי, תהליך שיכול לארוך מספר שנים.

המאפיינים הייחודים של קופת גמל להשקעה

בהתייחסות לאפיק השקעה של קופות גמל תשואות הן עניין שחשוב לדעת כיצד לחשב אותו בצורה נבונה, ובנוסף כיצד להתייחס לגובה התשואה המתקבלת. קופות גמל נחשבות לאפיק אטרקטיבי וסולידי יחסית, בין היתר בזכות המאפיינים הייחודיים שלהן, ביניהם:

 • תקרת ההשקעה – נכון לשנת המס 2022 תקרת ההשקעה בקופת גמל היא כ-70,000 שקלים. המשמעות בפועל היא השקעה מוגבלת יחסית, שיכולה בהחלט להיות חלק מתיק השקעות שלם של משקיעים המעוניינים "לפזר" בצורה בטוחה את כספם ולחלקו בין אפיקים דינמיים ותנודתיים, לאפיקים סולידיים או שלכל הפחות אינם מסכנים חלק ניכר מהונם.
 • נזילות – קיימת אפשרות למשוך את ההון שנצבר בכל שלב. משיכה של הכספים בגיל פרישה, מזכה בהטבת מס.
 • אין תשלום מס במידה שההון מועבר בין חברות השקעה שונות, או בין מסלולי השקעה שונים.
 • דמי הניהול של קופת גמל להשקעה נחשבים לנמוכים יחסית, כשהממוצע הוא 0.7 אחוז.

חשוב להדגיש כי היותו של אפיק השקעה זה "טרי" ביחס לאפיקים אחרים המוצעים בשוק ההון, מהווה גם חיסרון בהיבט של "הסתכלות לאחור" מתוך רצון ללמוד את שוק קופות הגמל ואת התשואות המאפיינות אותו לאורך השנים האחרונות. עם זאת, בהחלט ניתן לראות במאפיינים הבסיסיים של קופות גמל כאפיק בעל תשואה המיועד להשקעה וכן בתשואות שנמדדו בשנים שחלפו מאז שינוי החקיקה, כעוגנים לבחירה בקופת גמל מסוג זה על פני אפיקים אחרים, מתוך הנחה מבוססת כי היא תרוויח, ככל שהבחירה בקופת הגמל הספציפית תהיה נבונה וככל שתהיה שקיפות בתהליכי העבודה מול בית ההשקעות הנבחר.

מה חשוב לבדוק כשבוחרים קופת גמל?

כיוון שכאמור, השנים הספורות מאז "פריצתן לשוק" של קופות הגמל להשקעה אינן מאפשרות מעקב ארוך שנים אחרי ביצועי התשואות שלהן, כדאי לעקוב גם אחר התנודתיות בתשואות של קופות הגמל במצבים קיצוניים של השוק, למשל כאשר מתרחשות ירידות או עליות חדות.

כדאי לערוך, בנוסף, השוואה בין התשואות של קופות הגמל במסלול השקעה מסוים, למשל מסלול המבוסס על מניות אל מול מסלול כללי או אג"ח. יש לזכור, כי דמי הניהול הנגבים בכל קופת גמל להשקעה, משפיעים על ביצועיה וכאשר הם גבוהים ביחס לקופות אחרות, הם מורידים את סך הרווחים הנצברים. קיימת תקרה לדמי ניהול בקופות גמל להשקעה, העומדת על 1.05 אחוזים מהצבירה ועל 4 אחוזים מן ההשקעות, כאשר ההמלצה היא לבחור בקופת גמל שדמי הניהול שלה רחוקים עד כמה שניתן מתקרות אלו.

לבסוף, הבחירה במסלול ההשקעה והתאמתו לצרכים שלכם, תאפשר אומדן איכותי ומהימן יותר של התשואה האופציונלית מקופת הגמל ושל הרווחים הצבורים ממנה, הצפויים בעת משיכת הכספים. מטרות חיסכון שונות, עשויות להוות מנוע לבחירה בין מסלולי השקעה שונים שיניבו תשואות שונות, לכן הבנה מעמיקה של המסלול המוצע וגובה החיסכון שהוא צפוי להניב במועד המשיכה המתוכנן של הכספים – בפרט אם מדובר במועד מוקדם מגיל הפנסיה, שיצריך תשלום מס גבוה יחסית – נדרשת על מנת לקבל את הבחירה הנכונה.

חישוב מסלול ההשקעה בתבונה ומקסום התשואה מקופת הגמל

הציפייה לתשואה מקסימלית היא טבעית בכל השקעת הון, אך קופות גמל מצריכות חשיבה מקדימה שתאפשר את מקסום התשואה הפוטנציאלית בהן, תוך שימוש חכם בהטבות השונות וביתרונות של השקעה שכזאת.

הייעוץ המקצועי לאורך כל הדרך, החל מההשקעה הראשונית ובחירת המסלול הרלוונטי, דרך שינויים אפשריים במסלול – סולידי יותר, או פחות – ועד לשלב משיכת הכספים, מעניק למשקיעים באפיק זה תחושה של ביטחון ומביאים לידי ביטוי בצורה המיטבית את הצורך של השוק באפיק השקעה שכזה ואת היכולת שלו להוות מוקד משיכה פיננסי למשקיעים מכל הסוגים.

 

שתף:

מעוניין לקבל ייעוץ מקצועי ללא התחייבות? חייגו 053-251-9595

או השאירו פרטים ויועץ מקצועי מוסמך ישמח לסייע לכם

  FEEDBACK

  Description

  Accessibility Statement

  array(0) { }