מסלול:

תשואה מצטברת

קופת גמל


שתף:

כולנו עובדים קשה ומשתדלים לחסוך ככל שאפשר גם לעתיד – בחסכונות פנסיוניים, קרנות השתלמות, פיקדונות וגם קופת גמל למען השקעה. אולם כיצד ניתן להשוות בין קופות הגמל בשנת 2022, בייחוד לאור הטלטלות האחרונות בשוק הפיננסי? הנה כמה דרכים לבחירת הקופה המתאימה ביותר.

מה זה קופת גמל?

שואלים את עצמכם מה זה קופת גמל? ובכן, מדובר בהסדר השקעה שמיועד לחיסכון. יש שני סוגים עיקריים של קופות גמל – קופות גמל לחיסכון פנסיוני וקופות גמל לחיסכון לטווח הקצר. יש לא מעט הטבות הניתנות לאנשים שבוחרים לחסוך את הכסף שלהם באפיק הזה, ועל כך נרחיב במאמר.

כך תוכלו להבין טוב יותר מדוע זה הצעד הנכון עבורכם לבחור קופת גמל, ומה יכול להתאים לכם. זה יהיה הצעד הטוב ביותר שתוכלו לעשות למען העתיד הכלכלי שלכם. מלבד המידע שנשתף במאמר, אתם תמיד יכולים להתייעץ עם מומחה שיוכל לעזור לכם בבחירה של קופת הגמל הטובה ביותר עבורכם.

בעידן של היום התהליך של השוואת קופות גמל להשקעה הופך להיות הרבה יותר פשוט. במקום להיות תלויים ביועצים באופן בלעדי, הרי שעומדת בפנינו האפשרות לעשות שימוש במערכת מתקדמת המיועדת לכך. באמצעות מערכת ייעודית להשוואת קופות גמל תוכלו לערוך השוואה מהירה בין קופות גמל מובילות ולברר בתוך זמן קצר את התשואה המצטברת הצפויה לכם.

במקום להמשיך לתהות מה זה קופת גמל, נמליץ לכם בחום להתחיל לבחון את הדרך שבה אתם חוסכים את הכסף שלכם. אם תדעו לפעול בחוכמה, בטווח הארוך ההון שלכם יגדל באופן משמעותי, במיוחד בהתחשב בתשואה המצטברת שניתן לקבל לצד הטבות המס. כך שלא יהיה כדאי לכם לפסוח על האפשרות הזו.

רקע קצר על קופות הגמל

קופות גמל להשקעה מהוות מכשיר חיסכון פנסיוני גמיש וקל לניהול, המכיל מגוון יתרונות. בתוך הקופה ניתן לעבור בין מסלולים שונים מבלי שהדבר ייחשב כאירוע מס, לצבור את הכספים עד לגיל 60 וליהנות ממשיכתם כקצבה בפטור מס מלא או בפעימה אחת בתשלום 15% מס (כתוצאה מתיקון 190), לקבל הלוואה של עד 80% מהערך הצבור, לשלם דמי ניהול נמוכים ולחסוך כ-70,000 ₪ בכל שנה.

ההתעוררות לנושא החיסכון ויתרונותיה של קופת גמל עלו מחדש למודעות הציבורית עם תום משבר הקורונה, שאילץ רבים לשבור חסכונות ולהתמודד עם פחות כספים ונכסים שיבטיחו את עתידם. למרות הטלטלות בשוק המניות העולמי ובאגרות החוב הממשלתיות והקונצרניות בישראל, קופת גמל להשקעה נותרה מכשיר חיסכון איכותי, אך שצריך לבחון לעומק כדי לקבל החלטה על הקופה המתאימה ביותר.

פרמטרים מרכזיים בבחירת קופת גמל 

בהשוואת קופות הגמל השונות, חשוב להתייחס למספר פרמטרים מרכזיים:

תשואות קופת הגמל

קופת הגמל אמורה להפגין יתרון ברמת התשואה שלה לעומת אחרות, כאשר התשואה עצמה אמורה לגלם גם את הזמינות, היציבות, הניסיון והשירות של אותה קופה. מומלץ להעריך את תשואות קופות גמל בשתי רמות – האחת ביחס לשנה הקרובה והתחזיות הצפויות והשנייה בפרק זמן של 5 שנים מתחילת החיסכון בפועל. 

גובה דמי הניהול

החדשות הטובות הן שדמי הניהול על קופות הגמל מוגבלות ומפוקחות ע"י רשות שוק ההון. דמי הניהול עצמם נגבים מאחוז ההפקדות, עליו משלמים עד 4% בדמי הניהול בכל הפקדה, והיתרה הצבורה עליה תשלמו עד 1.05% בשנה. 

החדשות העוד יותר טובות הן שבתי ההשקעות המחזיקים בקופות מציעים מתחת לתעריף המקסימלי בדרך כלל, כך שאפשר לנצל את התחרותיות כדי להתמקח על התנאים ולערוך השוואה יעילה מאוד. וודאו שההשוואה שאתם עורכים מביאה בחשבון גם את סוג המסלול והסיכון שלו, כדי להעריך במדויק האם אותה קופת גמל באמת משתלמת. 

מסלולי ההשקעה המוצעים

בחיפושים אחר הקופה הטובה ביותר עבורכם, תצטרכו לבחון את מסלולי ההשקעה הקיימים שמוצעים לכם. מסלולים אלה מלווים ברמת סיכון מסוימת, כך שאפשר לבחור במסלולים יותר סולידיים, לעומת בעלי רמת סיכון גבוהה. כלל האצבע הוא גיל החוסך – ככל שמדובר בחוסך צעיר יותר, כך כדאי לבחור במסלול עם סיכון גבוה שיניב רווחים. 

וכך גם אם יתרחש חלילה משבר כלשהו, אפילו בסדר הגודל של משבר הקורונה, יהיה די זמן לצמצם את הפערים. אם משבר שכזה לא יתרחש, התשואה תהיה מקסימלית כמובן. למבוגרים יותר לעומת זאת, מומלץ יותר לבחור קופת גמל במסלולים ברמת סיכון נמוכה. 

התייחסות למדד שארפ 

מדד שארפ הייחודי, בודק את יעילות הקופה ביחס לצבירת התשואות ממנה. מדד זה בוחן את היחס בין תשואת הקופה לסטיית התקן. וכך, כאשר יחס התשואות יחסית גבוה – סימן שהקופה הייתה פחות מעורבת בסיכונים ולכן תהיה בטוחה יותר להשקעה. 

תיקון 190 ביחס לקופות גמל

בשנת 2012 נכנס לפקודת מס הכנסה תיקון 190 קופת גמל. אם לומר זאת בפשטות, התיקון קובע כי עצמאי שבוחר להפקיד את הכסף שלו לקופת גמל יכול ליהנות מהטבות מס אטרקטיביות. התיקון הזה בא במטרה להיטיב עם עצמאים ולעודד אותם לחסוך את הכסף שלהם.

לאחר התיקון יכול עצמאי להפקיד את הכסף שלו עם אפשרות למשיכת קצבה חודשית שתהיה פטורה ממס לכל החיים.  כל עצמאי ששואף להגדיל את החסכונות שלו לקראת גיל הפרישה צריך לבחון היטב את הצעדים שהוא עושה.

בחירה נכונה של קופת גמל והפרשה כספית עשויה לעשות הבדל של ממש במצב הכלכלי העתידי של כל אחד. מה גם שאתם לא צריכים להיות מוטרדים לגבי מהי קופת הגמל ולהתעסק לבדכם עם כל הנתונים, שכן במידת הצורך תוכלו להתייעץ עם מומחה שיוכל לעזור לכם לקבל את ההחלטה הטובה ביותר.

נסו תמיד לבחון לעומק את כל אופציות ההשקעה העומדות בפניכם. בחינה מעמיקה של כל הפרמטרים מראש תוכל לעזור לכם להשקיע את הכסף בתבונה. זה יוכל לעשות הבדל ניכר בעתיד הכלכלי שלכם כאשר אתם מקבלים החלטות חכמות מבוססות על נתונים. כך שתמיד יהיה כדאי לכם לחשוב פעמיים לפני כל צעד שאתם מחליטים לעשות במישור הזה בסופו של דבר.

מהי קופת גמל ואיך ניתן להשוות בקלות?

כפי שהזכרנו בראשית המאמר, קופת גמל מהווה מכשיר השקעה לצורכי חיסכון שיכול להתאים הן לטווח הקצר והן בטווח הארוך. אם אתם מחליטים להשקיע את הכסף שלכם באפיק הזה, כמובן שזה יהיה קריטי לבחור נכון. יש לא מעט קופות גמל, וההבדלים בין אחת לשנייה יכולים להשתנות מבחינת רמת הסיכון, התשואה המצטברת והכדאיות הכלכלית.

למרבה המזל ניתן לעשות שימוש כיום במערכת מתקדמת המאפשרת להשוות בין כל קופות הגמל בלחיצת כפתור, וזאת על בסיס הפרמטרים שהכי חשובים לכם. כך שאם אתם רוצים לנצל את הזמן שלכם בצורה חכמה, אז אין ספק בכלל שזה משהו שיוכל לעזור לכם. השוואת קופות גמל הופכת להיות הרבה יותר פשוטה בדרך הזו.

חשוב לזכור שיש לא מעט פוליסות חיסכון, וכיאה לכך התנאים בין אחת לשנייה יכולים להשתנות במידה ניכרת. תעשו לעצמכם טובה ואל תבחרו את קופת הגמל שלכם בצורה פזיזה, אלא רק לאחר השוואה מעמיקה. זה ישתלם לכם ויוכל לעזור לכם לחסוך לא מעט.

מה גם שאתם תמיד יכולים להתייעץ עם מומחים שיוכלו לשתף אתכם לא רק לגבי מהות קופת הגמל, אלא גם כל מה שמסביב. כך בעצם יהיה לכם יותר קל לבחור באפיק ההשקעה והחיסכון שהכי הולם את הצרכים שלכם. אין ספק שזה משהו שיהיה כדאי לכם לבחון לעומק.

השוואה מקוונת בין קופות גמל שונות

השוואת קופות גמל כבר לא נערכת בסקר טלפוני כלשהו, אלא בדרך קלה ומהירה בעולם המקוון. דרך גמל נט תוכלו לבדוק ולקבל את כל פרטי החברות, הקופות והתשואות השונות, לרבות דמי הניהול שגובה כל קופה (בשיעור שנתי ממוצע), את מדד הנזילות, התשואה המצטברת מהשנה החולפת או מעבר לכך ועוד. בכל אלה ניתן לצפות בקלות רבה דרך מערכת גמל נט של רשות שוק ההון, המשווה ומנתחת את הביצוע בכל קופות הגמל הקיימות.  

מחפשים אחר קופת גמל טובה להשקעה? 

קופת הגמל עשויה להבטיח במידה גבוהה מאוד את עתידכם ולכן בדיקה והשוואה מקיפה לגבי סוג הקופה וסוג המסלול הרלוונטי תניב לכם ביטחון כלכלי משמעותי לטווח ארוך. אם אינכם בטוחים כיצד לבדוק את נתוני הקופה או להתייחס אליהם כראוי, תוכלו לפנות למומחים כמו יועץ כלכלי ופנסיוני שיסייעו לכם לקבל את ההחלטה המתאימה. דרך מערכת גמל נט תוכלו לבדוק יחד את התפקוד של הקופות השונות ולוודא שאתם עושים את הצעד הנכון ביותר בבחירת הקופה האידיאלית. 

רוצים למצוא מידע נוסף על קופות גמל ולעשות שימוש במערכת מתקדמת שתעזור לכם לעשות השוואה? אתר גמל נט זה הכתובת בשבילכם. באתר תוכלו למצוא מידע נוסף על מה זה בעצם קופת גמל ועל כל מה שמסביב לכך. יתרה מכך, תוכלו לעשות שימוש במערכת מתקדמת שתאפשר לכם לעשות השוואה מהירה בין כל קופות הגמל שניתן להשקיע בהן את הכסף שלכם.

שאלות ותשובות

מתי ניתן לפדות קופת גמל?

קופת הגמל מהווה מכשיר חיסכון פנסיוני שניתן לפתוח בכל גיל, כבר מרגע הלידה. הורים רשאים לפתוח על שמם של ילדיהם קופת גמל פנסיה פעילה ולהפקיד אליה עד כ-70,000 ₪ מדי שנה (בהתאם לתקרה שנתית מתעדכנת). ככל שהחוסך צעיר יותר, מומלץ לנהל את הקופה במסלול עם רמת סיכון יותר גבוהה.

על סמך אילו נתונים צריך לבחור את הקופה?

גובה התשואה הפוטנציאלית, גובה דמי הניהול, סוג המסלולים המוצעים לכם באותה הקופה וגם נתוני מדד שארפ הייחודי אמורים להניב לכם את האינפורמציה האידיאלית ביותר לבחירת הקופה. מערכת גמל נט תסייע לכם לצפות בקלות בנתוני כל הקופות ולערוך השוואה טובה.

איך אפשר להשוות בין קופות גמל?

כיום הדרך המהירה והקלה ביותר להשוואה בין קופות גמל היא באמצעות המערכת המתקדמת של גמל נט, שחושפת את כל הנתונים הרלוונטיים בלחיצת כפתור.

האם משתלם לחסוך עם קופת גמל?

התשובה הקצרה לכך היא – כן, זה משתלם. ניתן ליהנות מהטבות מס משמעותיות ותשואה מצטברת בטווח הארוך.

שתף:

מעוניין לקבל ייעוץ מקצועי ללא התחייבות? חייגו 053-251-9595

או השאירו פרטים ויועץ מקצועי מוסמך ישמח לסייע לכם

    FEEDBACK

    Description

    Accessibility Statement

    array(0) { }